dnd, d&d dungeons and dragons
 
Krzyż Serca Jezusowego . Laudetur Iesus Christus et Maria semper Virgo!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Download ˇ Kategorie Newsów ˇ album zdjęć ˇ Szukaj ˇ Linki ˇ Forum
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Magisterium Kościoła
Pius XI
Pius XII
Benedykt XVI
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Różaniec łacińsko-polski.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Mysteria Sacratissimi Rosarii
Mysteria Gaudiorum
Mysteria Dolorum
Mysteria Gloriae
LITANIAE LAURETANAE
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Oremus
Modlitwy ku czci Jezusa Chrystusa
Litanie ku czci Jezusa Chrystusa.
Modlitwy do Jezusa Miłosiernego. .
Modlitwy do Św. Aniołów .
Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Św. Ojciec Pio
Ojciec Pio - antymodernista
nowenna do Ojca Pio
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
NOM Msza-modernistyczna.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Video
Jasnogórska Stajenka
Benedykt XVI Częstochowa
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Kyrie eleison.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 38
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: jurek64
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
tłumacz
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
English
translate
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Newsy
Refleksja


Moje refleksje po wykładzie i Mszy Świętej Wszechczasów sprawowanej przez ks. Karola Stehlina FSSPX. 29. marca. 2009

Tekst alternatywny


Dzisiejszy dzień był dla mnie czymś więcej niż coniedzielne pójście na Mszę Świętą, czekałam na niego już dłuższy czas. Chciałam wreszcie zobaczyć, jak to jest uczestniczyć w modlitwie, tak jak to robili chrześcijanie przed setkami lat… Zawsze kojarzyła mi się taka Msza Święta z czymś tajemniczym. Nie potrafię nawet tego wyjaśnić, ale oglądając fragmenty takich modlitw po łacinie, zawsze miałam gęsią skórkę. Oczywiście moja chęć uczestniczenia w takiej Mszy Św. nie była spowodowana tylko tymi „ciarkami”, chciałam po prostu móc zagłębić się w modlitwie Kościoła i poczuć to sacrum.

Niestety z ubolewaniem muszę stwierdzić, iż ostatnio zaczęły mnie irytować pewne rzeczy na Mszy Św., tam gdzie do tej pory chodziłam. Niedzielna modlitwa w mojej miejscowości, to nie błaganie o odpuszczenie grzechów, ale rewia mody. Przykre to, ale prawdziwe…

Nie obyło się oczywiście bez zwątpienia, które towarzyszyło mi przed uczestnictwem we Mszy trydenckiej. Bałam się, że będę tam „obca”, jak taki intruz, co to nie wie jak się zachować w danym momencie. Nie wspomnę już o tym, że łacina nie jest moją mocną stroną. Z jednej strony- zwątpienie, a z drugiej- stoicki spokój, bo przecież nie idę do obcych ludzi na imprezę, ale do Domu Bożego, do naszego Wspólnego Ojca… Co prawda sala wykładowa nie jest szczytem marzeń i wolałabym aby się to odbywało chociażby w naszej przepięknej katedrze, ale cóż… trzeba się cieszyć z tego, co się ma. Muszę jednak przyznać, że fakt ten, iż nie odbywa się to w „normalnym”, parafialnym kościele utwierdził mnie w przekonaniu, iż tradycja jednak nie ma wielu zwolenników. Dziwne to, bo przecież kiedyś odprawiano tylko Mszę po łacinie, a do niedawna trzeba było starać się o jakieś „pozwolenie”? -chyba tego nie zrozumiem.

Oczywiście jak to u mnie zawsze bywa przed jakimś ważnym wydarzeniem, miałam całą noc problemy z zaśnięciem, a nad ranem kiedy mi się już smacznie spało, obudził mnie budzik, włączałam drzemkę z 3 razy i się skończyło tym, że troszkę przyspałam. Dobrze, że to bardzo blisko i przy odrobinie pośpiechu i zrezygnowaniu ze śniadania, byłam nawet przed czasem. Ale tak też zamierzałam - być wcześniej, żeby się „rozeznać”, może uda się kogoś co nieco „podpytać” - myślałam. Dotarłam na miejsce, myśląc że będą tam już tłumy, a tu lipa. Początkowo myślałam, że pomyliłam budynki, bo nikogo nie było. Udałam się do portierni zapytać, czy to tutaj będzie odprawiana Msza Wszechczasów. Pani z portierni wraz z jakąś drugą koleżanką popatrzały na mnie jak na obłąkaną, i jedna z nich odburknęła pod nosem, że jakieś „modły” mają dzisiaj mieć tu miejsce. To słowo „modły” zbiło mnie z tropu totalnie. Chętnie bym im coś odpowiedziała i podyskutowała z nimi na ten temat, ale nie byłam w nastroju, a poza tym sama jeszcze jestem „żółtodziobem”. Nie chciałam stać przy tej portierni i psuć widok tym paniom, także zdecydowałam się wyjść na zewnątrz przed budynek. W budynku tym znajduje się szkoła języków obcych, a dzisiaj był weekend zjazdowy, także atmosfera mało „duchowa”. Stoję przed tą szkołą, a tu przyjeżdża jakiś samochód, wysiadają z niego młodzi ludzie, elegancko ubrani a wraz z nimi ks. Karol Stehlin, którego już widziałam. Wątpliwości ustąpiły. To tu!!! Po kilku minutach zaczęli się schodzić ludzie, także i ja udałam się do tej sali. Wszyscy przychodzili grupkami, albo całe rodziny, albo grupki przyjaciół. Miałam wrażenie, że się tam dobrze znają między sobą, bo się witali i rozmawiali między sobą. Przykro trochę w takim momencie, że to ten „pierwszy raz”, a nie ma człowiek nawet wsparcia i stoisz sam jak palec w rogu Sali. Zakłopotanie, smutek, trochę poczucie samotności, takie uczucia towarzyszyły mi jak czekałam sama w tym rogu sali, gdzie miało się odbyć Odwieczne Misterium.

Zaczął się wykład ks. Stehlina muszę przyznać bardzo rzeczowy, konkretny i „przystępny” dla ucha. Tematyka to objawienia fatimskie oraz kryzys w Kościele. Najpierw krótkie wprowadzenie o objawieniu się Matki Bożej trójce dzieci w Portugali, a potem odniesienie do obecnych realiów. „Ostrych” słów tez nie zabrakło. Ks. wspominał o obecnej działalności Kościoła, o tym że za wszelką cenę stara się „zjednoczyć” z innymi religiami używając przy tym języka „dyplomatycznego”, a co za tym idzie - nie mówi się wprost o naszej wierze. Nie wspomina się o Matce Bożej przy wyznawcach religii, które jej nie uznają itp. Zostało nakreślone również wiele innych „działań”, a raczej ich brak (tj. brak otwartego głoszenia wiary) bo w dobie ekumenizmu nie wypada. Ksiądz zachęcał do szczerej modlitwy, która to prowadzi do zbawienia. Wykład był treściwy i muszę przyznać dawno nie słyszałam aby jakiś ks. mówił tak z sensem. Nie było to „czcze paplanie” do jakiego jestem przyzwyczajona w swojej parafii, i to na plus dla ks. Karola.

A po wykładzie - Msza Święta. I już na samym początku moje zdziwienie, jak doniośle się zaczyna. Pali się kadzidła, a pieśń na samym początku, choć przeze mnie nie zrozumiana, wprowadziła mnie w nieziemski nastrój. Ten dźwięk i melodia sprawiają, że człowiek zapomina o wszystkim i koncentruje się tylko na modlitwie. Kiedy zaczęto śpiewać, przestałam myśleć o „przyziemnych” sprawach i mimo, iż wnętrze to zwykła sala, byłam skoncentrowana tylko na jednym. Co mnie jeszcze urzekło?, trudno to opisać, ale Msza ta jest pełna spokoju. Wszystko odbywa się z taką mistyczną powagą, w ciszy, słychać tylko szept Księdza. To wszystko sprawia, że człowiek czuję taki wewnętrzny spokój i ciepło. Moją uwagę zwróciło to, iż podczas modlitwy stosunkowo często się żegna, czego nie ma miejsca w „nowej” Mszy św. Byłam oniemiała wszystkim gestom, z jaką precyzją, powagą i szacunkiem do tego co się dzieje na ołtarzu są one wykonywane. Niesamowite! Nowe dla mnie było to, iż Kapłan znajduje się tyłem do wiernych, ale podczas wykładu była o tym wzmianka i wiem dlaczego. Swoją drogą, co „strzeliło” do głowy „nowym”, aby się odwracać to ludzi przodem?, przecież to nie oni są tu najważniejsi! Do tej pory nawet nie wpadłabym na to, jakie to ważne, dzisiaj to dostrzegłam. Za bardzo ważne jeszcze uważam to, iż na tego typu Msze Św. nie przychodzą ludzie, których mama na Mszę wygoniła, bo niedziela jest, czy też, bo muszą podbić listę obecności na Mszy do bierzmowania. Wszyscy modlili się tutaj w skupieniu i pokorze. Za piękne i wzruszające uważam również to, że niektóre panie na ten czas założyły chusty na głowę. Może to powinno być najmniej ważne jak kto jest ubrany, ale popieram aby podczas modlitwy być ubranym stosownie. Dobrze, że się też ubrałam elegancko, bo wszyscy też wyglądali „odświętnie”. Wszystkich przeżyć i chwil nie da się spisać. Chociaż moja wiedza w zakresie tradycyjnej Mszy Św. Jest nikła, bez problemu dostrzegłam znaczącą różnicę. Różnica ta to zważanie na świętość, powagę, spokój i szczerą modlitwę. Jednego tylko żałuję, że nie mogłam wraz z innymi śpiewać- nie znam tych tekstów, ale myślę że następnym razem to zmienię, i zaopatrzę się w tradycyjny modlitewnik. Na sam koniec była pieśń po polsku, wtedy się przyłączyłam.

I tak jak na początku towarzyszył mi smutek i obawy, wyszłam z tego niepozornego budynku pełna wewnętrznego spokoju. Dzisiejsza niedziela pozostanie długo w mojej pamięci. Niezapomniane przeżycia poparte szczerą modlitwą, płynącą prosto z serca. Ekspertem w tej dziedzinie pewnie nie zostanę i nie chcę nic planować z góry, ale na dzień dzisiejszy mogę stwierdzić, iż następna Msza Wszechczasów 26 kwietnia będzie moją kolejną.

NADZIEJA


Katolicy.net


 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Rysiek dnia 20-03-2010 22:30
Zycze aby ludzie tez raz sprobowali taka msze przezyc, napewno bedzie to tez takie przezycie jakie i Ty siostro mialas.
Pozdrawiam i zycze wszystkiego dobrego
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
BREVIARIUM ROMANUM
Breviarium Romanum
Officium Parvum Beatae Mariae Virginis
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Małe Oficjum o NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNIE
JUTRZNIA -NOKTURN na niedziele, poniedziałki i czwartki:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Bractwo kapłańskie Św. Piusa X
FSSPX
Intencje róż różańcowych
Zniesiona ekskomunika
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Msza Wszech Czasów
Aspersja
MINISTRANTURA
Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim
Msza Trydencka Video
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Msza trydencka w Warszawie
Bractwo kapłańskie Św. Piusa X
Parafia Św. Klemensa
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Msza Trydencka w Diecezji Płockiej
Parafia Św. Józefa w Ciechanowie
Płock-Stanisławówka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Katolicki punkt widzenia
sposób przyjmowania Komunii
Przyjmowanie Ciała Pana naszego Jezusa Chrystusa
Abp Jan Paweł Lenga - o komunii
Siedem kłamstw o Komunii na rękę
Ratzinger na kolana
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Suche dni
Obchód Suchych Dni
Suche dni Zimowe
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Oremus;
Przysięga antymodernistyczna
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Polecam Strony.
Deum Sequere
Qui cantat, bis orat czyli moje boje z muzyką kościelną
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

bratpatryk
13/06/2011
Kościoła. Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”

bratpatryk
13/06/2011
Zasadniczym celem jest precyzyjne ustalenie soborowego nauczania. Niektóre obiekcje Bractwa św. Piusa X są bowiem słuszne i odnoszą się do błędnej interpretacji Soboru, która zrywała z Tradycj

pawel281989
31/07/2010
Witam!Poszukuje Pasyjnego Krzyża Serca Jezusowego.Proszę o pomoc. pawel281989

Rysiek
18/03/2010
Dziekuje za tak wspanialy i bogaty program rozmaitosci na tematy religijne i mozliwosc wypowiadania sie. Moim wzorem jest O. Pio gdzie jestem zapisany jako "Geistige Kind" O. Pio Niech B

Rysiek
18/03/2010
Uwazam ze najwyzszy juz czas to zrozumiec jaka jest roznica w przyjmowaniu komunii, cieszy mnie ze wreszcie ten problem jest poruszony. Boze poblogoslaw i wspomoz.

Archiwum
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
ranking stron katolickich
Ranking stron katolickich Ranking stron katolickich
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © 2006

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie